THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
RED HARVEST si k svojim pätnástym narodeninám podarovali nosič s názvom "Harvest Bloody Harvest". Dostala sa mi do rúk limitovaná edícia vo vkusnej kovovej krabičke a (oproti normálnej verzii) aj s niekoľko málo bonusmi. Samotný koncertný záznam, ktorý tvorí gro obsahu, vznikol na koncerte v nórskom Osle, 24. septembra 2005. RED HARVEST sa tam zúčastnili festivalu Sonic Solstice, spolu s ARCTURUS, TSJUDER, a CONFESSOR.
Začiatok záznamu je obohatený zábermi z prípravy pódia a z ulíc Osla. Tieto dve v podstate nesúrodé témy dávajú začiatku koncertu zvláštny nádych. Nádych schizofrénie, presne taký istý, aký okolo seba šíria RED HARVEST svojim apokalypticko-industriálnym cyber metalom. Temná a ubíjajúca hudba RED HARVEST by sa možno viac hodila do menšieho klubu, predsa len v stiesnených priestoroch by viac vynikla atmosféra apokalyptizmu a post-apokalyptizmu. Nevadí, harvesťáci sa s týmto úspešne popasovali a pripravili nielen pre seba, ale hlavne pre fanúšikov ozajstnú lahôdku. Nóri v ten deň siahli vo svojej diskografii k skladbám z albumov „Internal Punishment Programs“, „Sick Transit Gloria Mundi“ a „Cold Dark Matter“. Takže v podstate k tomu najlepšiemu, čo v tej dobe mali v zásobe. Škoda len, že si v rámci pätnásťročného bilancovania nespomenuli aj na staršie veci. Určite by som si rad pozrel zmodernizované verzie skladieb z prvých dvoch albumov. Ale späť k realite. Pódiu a tým aj tomuto DVD doslova kraľuje neprehliadnuteľný frontman Ofu Kahn (Jim Bergsten), jeho zjav i prejav je doslova elektrizujúci, a tak nečudo, že strháva na seba skoro všetku pozornosť. Spotenú Kahnovú plešinu je možné obdivovať aj pekne zblízka, z minikamery umiestnenej na mikrofóne, tesne nad plynovou maskou tvoriacou dekoráciu pódia. No krivdil by som ostatným, ak by som povedal, že sa nie je na čo pozerať. Veď kto by sa nepotešil pohľadom na šialenca za bicími (Erik Wroldsen), gitaristu TurboNatasa, basáka Thom@sa B alebo na síce nenápadného tvorcu atmosféry a pazvukov Larsa Sørensena (LRZ). Celá skupina šliape ako staré dobré švajčiarske hodinky a ani neviete, ako rýchlo tých päťdesiat minút ubehne. Síce ubehne, no krvavá žatva nikdy nekončí...
Preplnený klub Rockefeller Music Hall poskytol výbornú koncertnú atmosféru, no na videu sa dá skôr vytušiť (hlavne na začiatku), ako vidieť, pretože záznam obsahuje minimum záberov publika. Takto koncert pôsobí miestami sterilne, čo je ale v konečnom dôsledku jediná chybička, ktorú som objavil. Zvukovú (mix v Toproom štúdiu slovutného Børge Finstada), alebo obrazovú stránku môžem len chváliť. Je treba ešte niečo dodávať?
Áno, ešte som sa nezmienil o bonusoch. Takže najprv spomeniem tri klipy, ktoré režíroval Neil Solheim. „Wounds“ pochádza z roku 1994 a ide o úvodnú kompozíciu z albumu „There's Beauty In The Purity Of Sadness“ super vec, ktorá nestratila na sile ani dnes. Namierené zbrane, atómove výbuchy, popravy, úteky, násilie a telá... s prestrihmi na kapelu, prostá čiernobiela temnota. „The Burning Wheels“ („Hybreed“, 1996) je už farebný klip, ktorého obsah skôr uhádnete, ako ozaj uvidíte, pretože ide o rýchle striedanie rôznych obrazov, poskladaných zo svetla a tieňov. Tretí, „koncertný“ klip ku skladbe „Sick Transit Gloria Mundi“ je asi najlepšie spracovaný z celej trojice, no to je pochopiteľné, vzhľadom k rokom výroby predchádzajúcich. Studio footage obsahuje zábery zo skúšobne skupiny, kde RED HARVEST nacvičovali program na DVD aj s prestrihmi z koncertu na porovnanie. Nakoniec spomeniem koncertné nahrávky pochybnej zvukovej a obrazovej kvality (bootlegy), ktoré ale zaujmú pre svoju raritnosť. „Dead Men Don't Rape“ cover od G.G.F.H., „Death In Cyborg“, „Mekanizm“ z With Full Force 2005 a konečne aj moja najobľúbenejšia „Acid“ z roku 1990.
Pre fanúšikov RED HARVEST povinnosť vlastniť, pre ostatných povinnosť pozrieť.
Lars Sørensen (LRZ)
- sample, programovanie, klávesy
Ketil Eggum (TurboNatas)
- gitara
Jim Bergsten (Ofu Kahn)
- gitara, spev
Thomas Brandt (Thom@s B)
- basgitara
Erik Wroldsen (E_Wroldsen)
- bicie
1. Fall Of Fate (live)
2. Mekanizm (live)
3. GodTech (live)
4. Cybernaut (live)
5. Absolut Dunkelheit (live)
6. Junk-O-Rama (live)
7. Teknocrate (live)
8. I.P.P. (live)
9. Cold Dark Matter (live)
10. A.E.P. (live)
11. Beyond The End (live)
12. Wounds (klip)
13. The Burning Wheel (klip)
14. Sick Transit Gloria Mundi (klip)
15. Dead Men Don't Rape (bootleg)
16. Death In Cyborg Era (bootleg)
17. Acid (bootleg)
18. Mekanizm (bootleg)
A Greater Darkness (2007)
Harvest Bloody Harvest (DVD) (2006)
Internal Punishment Programs (2004)
Sick Transit Gloria Mundi (2002)
New World Rage Music (2001)
Cold Dark Matter (2000)
New Rage World Music (1998)
HyBreed (1996)
The MaztürNation (1995)
There´s Beauty In The Purity Of Sadness (1994)
Nomindsland (1992)
Vydáno: 2006
Vydavatel: Season Of Mist
Stopáž: 52:00
Zvuk:
5.1 surround
Formát:
NTSC
Región:
All Regions
Bonusový obsah:
Zábery zo skúšobne a koncertov a klipy.
Bez komentára, treba vidieť, počuť a mať to doma v plechu.
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.